U Skupštini Srbije potvrđeni sporazumi sa Kinom i o prehrambenoj sigurnosti na Zapadnom Balkanu

32

Poslanici u Skupštini Srbije potvrdili su više sporazuma među kojima je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, kao i Sporazum o mehanizmima prehrambene sigurnosti na Zapadnom Balkanu.

Sporazum sa Kinom obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, a njime će jedna grupa proizvoda biti oslobođena od plaćanja carina danom stupanja na snagu ovog sporazuma, za drugu grupu će carine biti ukinute u pet jednakih godišnjih tranši od stupanja na snagu Sporazuma i ove robe biće oslobođene plaćanja carine za pet godina.

Carine na robu iz treće grupe, sa poreklom iz kategorije „A10“ biće ukinute u 10 jednakih godišnjih tranši, a carina će biti oslobođene za 10 godina, dok će carine na robu sa poreklom iz kategorije „A15“ biti ukinute u 15 godišnjih tranši od stupanja na snagu sporazuma i biće oslobođene plaćanja carine za 15 godina.

Za neke proizvode carine će ostati na snazi.

Potvrđen je i Sporazum o mehanizmima prehrambene sigurnosti na Zapadnom Balkanu, koji su u septembru prošle godine potpisali ministri poljoprivrede Srbije, Severne Makedonije i Albanije na Samitu Otvorenog Balkana (OB) u Beogradu u prisustvu lidera zemalja članica Inicijative Otvoreni Balkan.

Sporazum je potpisan da bi se sprečio nedostatak osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na tržištima učesnika inicijative OB, a njegova svrha je u tome da članice inicijative jedne drugima pomognu u slučaju prekida lanaca snabdevanja usled posledica globalne krize, kada se neka od zemalja suočava sa nedostatkom u snabdevanju domaćeg tržišta osnovnim poljoprivredno-prehrambenim proizvodima.

Potpisnice su se, između ostalog, saglasile da među članicama inicijative OB neće biti zabrana prometa osnovnim poljoprivredno-prehrambenim proizvodima i da će one kada sporazum stupi na snagu ukinuti sva kvantitativna ograničenja i mere sa istim dejstvom na uvoz osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda čija su imena navedena u posebnom aneksu i koji su poreklom iz zemalja članica Otvorenog Balkana.

Foto: Envato, Freepik


reklama