U Šumadiji očekuju isti prinos pšenice kao i prošle godine

133

Ove godine u Šumadiji je pšenica zastupljena na 20.000 hektara. Padavine su prethodnih dana poboljšale situaciji kada je razvoj same biljke u pitanju, pa se očekuje prinos kao i prošle godine, od šest i po tona po hektaru.

Setva kukuruza i soje je prema rečima poljoprivrednika bila rizična jer je bilo malo vlage u zemlji, ali padavine su uspele to sada da nadoknade.

Zoran Milić iz sela Grivac je jedan od većih poljoprivrednika u Kniću. Obrađuje čak 70 hektara zemlje, a ove godine posejao je pšenicu na 23 hektara. Ako budu povoljni agrometerološki uslovi očekuje prinos kao i prošle godine od 6 tona po hektaru.

– Pšenica u momentu kada je bila suša bila je u fazi cvetanja i pretilo je da to mnogo smanji prinos, međutim normalno je da će ta suša koja je bila u fazi cvetanja smanjiti rod, ali ova kiša koja je nekoliko dana padala popraviće mnogo situaciju i evo kao što vidite ovo je sorta novosadska elita inače namenjena za dalju reprodukciju. Ima dobro razvijene klasove, sad u narednom periodu treba da nalije zrno. Prošle godine su bili bolji uslovi pa je pšenica imala bolji kvalitet, hektolitarski kvalitet je bio od 80 do 83 u proseku. E sad, ove godine nadam se da će biti isto, ali zavisi od vremenskih uslova. Znate kakva je situacija da svi traže u celom svetu hranu, tako da se pšenica sad može prodati i to po dobrim cenama, koliko sam ja upućen, mada sam je ja u februaru isporučio cena je negde oko 40 dinara – rekao je Zoran Milić.

On gaji i soju, i to na 15 hektara. Soja, kako sam kaže, uvek ima dobru cenu i brže se prodaje. U uslovima kada su češće padavine može da dostigne prinos i do 5 tona po hektaru, dok je u sušnim godinama taj prinos upola manji.

– Soja je sada u fazi treće troliske. Prethodnih mesec dana je bilo i teško nicanje, što se vidi na parceli, nije bilo ravnomerno nicanje što je problem kod soje prilikom žetve, ali ova kiša je popravila situaciju. Pre nekoliko dana sam uradio drugi tretman zaštite od korova. Soja je najkritičnija u fazi cvetanja, to je negde avgust mesec. Sve ovo sada je bitno da se održi u dobrom stanju, da bude nahranjena kako treba, da nema korovskih kultura u sebi, ali soja je biljka koja pogotovu zavisi od padavina i faze cvetanja. Ako ne bude padavina kad donosi prinos i ako budu u tom mesecu padavine može to da ide i do četiri, pet tona – priča Milić.

U samoj setvi soje i kukuruza bilo je problema jer je zemlja imala malo vlage u sebi zbog sušnog perioda, tako da se poljoprivrednici u Šumadiji nadaju padavinama koje će dobro uticati na samoj razvoj, ali i kvalitet žitarica.

Izvor: RTV

Foto: Freepik, Envato


reklama