U toku je Međunarodni sajam etno hrane i pića u Beogradu

172

Međunarodni sajam etno hrane i pića, koji se u Beogradu održava 16. put zaredom, svečano je otvorila Milica Đurđević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koje je i ove godine jedan od pokrovitelja manifestacije.

– Poslednje dve decenije tržište poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda karakteriše rastući trend tražnje za autentičnim i tradicionalnim proizvodima koji poseduju specifičnosti podneblja sa kojeg dolaze. Upravo iz tih razloga, sistem zaštite oznake geografskog porekla ima izuzetnu vrednost – izjavila je Đurđević na otvaranju regionalne smotre prehrambenih proizvoda pripremljenih po tradicionalnim receptima.

Đurđević je ovom prilikom podsetila da Srbija trenutno ima 48 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji su zaštićeni nekom od oznaka geografskog porekla i naglasila da takav proizvod omogućava proizvođaču da ostvari bolji plasman, višu cenu proizvoda i viši nivo poverenja kupaca.

Time se direktno doprinosi podizanju nivoa konkurentnosti domaće proizvodnje, što je jedan od prioritetnih ciljeva poljoprivredne politike.

Budući da tržišta razvijenih zemalja imaju ogromnu potrebu za uvozom organskih proizvoda, jedna od šansi srpske poljoprivrede je takođe i proizvodnja organskih proizvoda. Govoreći o značaju ovog sektora u razvoju poljoprivredne i prerađivačke industrije, Đurđević je istakla da se danas skoro 7.000 proizvođača u Srbiji bavi organskom proizvodnjom i da je vrednost izvoza u 2021. godini bila skoro 60 miliona evra.

– Naš zadatak je da radimo na unapređenju tržišta i da stvaramo što povoljnije uslove za razvoj ovog sektora. Ministarstvo će uvek sa zadovoljstvom podržati i pomoći manifestacije ovakvog tipa, koje promovišu srpsku poljoprivredu i srpsko selo. Sajam je izuzetna prilika za promociju naših tradicionalnih proizvoda kao i šansa za naše proizvođače da pronađu svoje mesto na tržištu i da u nekoj od narednih godina dobiju priliku da se pojave i na regionalnom tržištu – zaključila je Đurđević.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede već šesnaest godina finansijski podržava održavanje ovog Sajma i time omogućava da se mali proizvođači tradicionalnih poljoprivrednih i organskih proizvoda afirmišu, predstave svoje proizvode i dogovore novu saradnju.

Na štandu MPŠV ove godine svoje proizvode predstavlja devet izlagača koji se bave proizvodnjom mlečnih proizvoda, zanatskog piva, voćnih sokova, vina i rakije, suhomesnatih proizvoda…

Sekretar za poljoprivredu Savo Pavičić poručio je na otvaranju Sajma etno hrane i pića da je Grad Beograd lokalna samouprava koja najviše ulaže u poljoprivredu i najavio da će naredne godine iznos sredstava za subvencije u poljoprivredi biti povećan za dodatnih 100 miliona dinara.

– Grad Beograd, zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede već 16 godina finansijski pomaže i učestvuje u organizaciji ovog sajma. Sekretarijat za poljoprivredu sedmi put samostalno izlaže na sajmu, pa će ove godine na štandu Grada Beograda oko 100 poljoprivrednih gazdinstava predstaviti svoje proizvode. Želim da zahvalim svim izlagačima jer znam koliko truda i rada ulažu u proizvodnju svojih autentičnih proizvoda. Grad Beograd je prepoznao poljoprivredu kao stratešku privrednu granu i zbog toga je jedinica lokalne samouprave koja najviše ulaže u poljoprivredu – rekao je Pavičić.

Prema njegovim rečima, pre 20 godina Grad je ulagao oko 20 miliona dinara u poljoprivredu, dok je ove godine samo za podsticaje izdvojeno 240 miliona dinara.

– Želeo bih ovom prilikom da naglasim da nas naredne godine očekuje povećanje sredstava namenjenih podsticajima za oko 100 miliona dinara i ukupno će za ovu namenu biti utrošeno više od 350 miliona dinara namenjenih malim poljoprivrednim gazdinstvima. Te mere su se pokazale ispravnim. Utrošen je kompletan budžet namenjen za subvencije i Grad će nastaviti da pomaže svoje poljoprivrednike. To su sredstva koja obezbeđuje isključivo Grad Beograd, pored subvencija koje daje resorno ministarstvo, a glavni cilj je da omogućimo mladim ljudima da ostanu na svojim gazdinstvima i nastave sa proizvodnjom. Na svim našim javnim pozivima prednost imaju mladi ljudi koji se bave poljoprivredom i organskom proizvodnjom. Izlagači na Sajmu etno hrane i pića imaju priliku da osvoje nova tržišta i to je praktično najvažniji aspekt izlaganja na sajmu – poručio je Pavičić i pozvao posetioce da obiđu štand Grada Beograda, kao i sve Beograđane da dođu na Sajam etno hrane i pića.

Pokrajinski podsekretar za privredu i turizam Vlade AP Vojvodine Slavoljub Arsenijević poručio je da pokrajinska vlada već nekoliko godina učestvuje na Sajmu etno hrane i pića.

– Zajednički rad i domaćinsko ponašanje garant su napretka u svakom društvenom segmentu. Upravo to možemo da vidimo na Sajmu etno hrane i pića. Posebno me raduje prisustvo svih institucija čiji je zadatak da stvore ambijent za napredak ove grane privrede – rekao je Arsenijević.

Međunarodni sajam etno hrane i pića trajaće do 27. novembra na Beogradskom sajmu, gde će biti izloženi nacionalni specijaliteti, proizvodi karakteristični za uža geografska područja, koji su najčešće rađeni ručno i od organski gajenih sirovina. Reč je o proizvodima sa zaštićenim geografskim poreklom ili onima čija se zaštita preporučuje, a sajam afirmiše ove proizvode kao prvorazredne tržišne i izvozne artikle, koji bi trebalo da postanu i nezaobilazni element turističke ponude.

Foto: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Grad Beograd


reklama