Udruženje ’Agroprofit’ preporučuje stočarima da ne pristaju na cenu manju od 2,45 evra po kilogramu

15

Udruženje ’Agroprofit’ razmatralo je najnovije mere i podsticaje u oblasti tovnog govedarstva, koje je donela Vlada Srbije, i tom prilikom su zaključili da su gotovo svi njihovi dati predlozi ugrađeni u odgovarajuću uredbu.

U udruženju i dalje smatraju da povećanje podsticaja za tov junadi sa 10 na 15 hiljada dinara neće doprineti smanjenju cene teladi, niti povećanju broja krava, a za ovu meru država će potrošiti novih 500 miliona dinara.

Tražnja na tržištu i sve veći izvoz mesa iz Srbije bili su opredeljujući da se ministarstvo odluči da poveća podsticaje za tovno govedarstvo od 50 do 100 sto odsto.

Upisani podsticaji u tzv. „krovnu” uredbu za vlasnike grla predstavljaju izuzetan prihod i obuhvataju skoro sve kategorije u govedarstvu. Više članova udruženja je negodovalo zbog visokih cena usluga u tovnom govedarstvu osnovnih službi.

Uredba je ove godine donesena dva meseca ranije u odnosu na prošlu, što podrazumeva i raniju isplatu podsticajnih sredstava iz državne kase, smatraju proizvođači.

Stočari kažu da se poslovi evidencije i praćenja stanja od strane službi naplaćuju od 1.400 do 2.400 dinara po grlu, gde nije obuhvaćeno obeležavanje teladi, a da neke organizacije jednostavno svoj cenovnik prilagođavaju naplaćivanju po procentu od premija, što se kreće od 10 do 15 odsto. Ocenjeno je da je trenutni zastoj u prodaji utovljene junadi uobičajen za ovo doba godine, ali da nisu prihvatljive spekuilacije pojedinih kupaca koji idu od farme do farme i govore da je cena junadi u padu, a da će izvoz u Tursku krenuti tek u aprilu. Vlasnicima farmi koji imaju gotovu robu je preporučeno da je ne prodaju po ceni nižoj od 2,45 do 2,50 evra/kg žive vage, a to će u novoj sezoni izvoza biti uobičajena cena, saznaje „AgroServis plus”.

Ovo udruženje, čiji se članovi bave uzgojem teladi u sistemu „krava-tele” i tovom, smatraju da Ministarstvo poljoprivrede pronalaženjem novih tržišta za izvoz ove robe, zapravo, otvara mogućnost stočarima da se bave dugoročno ovim poslom. Očekuje se veća potražnja za teladi, pa je udruženje ponovo istaklo da je neophodno zabraniti klanje ženske teladi i izvoz.

Izvor: Agroservis

Foto: Pixabay


reklama