Futoški park ove godine očekuje novo uređenje i rekonstrukcija, što je predviđeno i budžetom Grada Novog Sada.
Reč je o radovima na postavljanju ograde koja će okruživati park, uz uređenje ulaza u park od kojih su pojedini već definisani.
Biće postavljeni novi kandelabari, dok će stari biti rekonstruisani, a takođe se očekuje i uređenje klupa, kanti i ostalog mobilijara koji se nalazi u okviru Futoškog parka.
Možda i najveći poduhvat očekuje se na jezeru, koje će biti sanirano i uređeno, uključujući i prostor oko njega. Cilj je da se formira održivo vodeno ogledalo i očuva i povrati flora i fauna koja je prisutna u jezeru i njegovoj okolini. Samo jezero nije prirodno, pa je u izradi projekta uzet u obzir i adekvatan način zadržavanja vode u koritu jezera.
Sve ovo deo je projekta čija je vrednost procenjena na skoro 345 miliona dinara, a čija je izrada projektno-tehničke dokumentacije počela krajem 2022. godine.
Za nastanak Futoškog parka najzaslužniji je mađarski pejzažni arhitekta Armin Peca – Mlađi, koji je 1907. godine izradio projekat za ovaj park u mešovitom stilu, koji je dominirao u vrtnoj arhitekturi tog perioda. Međutim, projekat tada nije realizovan, mada se i danas mogu prepoznati neki njegovi elementi, o čemu postoje dokumentovani podaci.
Delimična rekonstrukcija parka je izvršena 1964, prema projektu obnove Futoškog parka iz 1962. godine autora Ratibora Đorđevića. Pažljivo osmišljene staze, aleje, odmorišta, bogati cvetni parteri i dendroflora ukazuju na visok nivo prvobitnog projektatskog rešenja.
Futoški park je bogat florom i faunom, a raznovrsnost i visoke ocene vitalnosti i dekorativnosti ukupne dendroflore daju mu izuzetne ekološko-biološke i ambijentalne vrednosti u urbanoj strukturi grada.
Futoški park je stavljen pod zaštitu Odlukom Skupštine grada Novog Sada 2006. godine kao Spomenik prirode III kategorije.
Foto: Turistička organizacija Grada Novog Sada
