Nakon završetka kišnog perioda, ulazimo u deo godine koji je, kako je iskustvo pokazalo, veoma kritičan za izbijanje šumskih požara. JP „Nacionalni park Tara“ upozorio je na to lokalno stanovništvo, ali i posetioce, i pozvao na odgovorno ponašanje.
Šumski požari su postali sve češća pojava, što je delom posledica globalnog zagrevenja, usled koga su leta sve suvlja, vetrovi sve snažniji, a ustaljenost kišnih perioda poremećena. Ipak, najčešći faktori za pojavu šumskih požara su ljudski nemar i nepažnja.
Imajući u vidu da se nalazimo u drugom kritičnom periodu za nastanak šumskih požara, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede apelovalo je na građane da ne vrše nekontrolisano paljenje vatre pri izvođenju poljoprivrednih radova; da se odgovorno ponašaju pri odlasku u prirodu; ne vrše nekontrolisano paljenje vatre na otvorenom prostoru u prirodi, ukoliko ta mesta nisu za to predviđena (vidno obeležena) i obezbeđena; ukoliko uoče vatru na otvorenom, o tome odmah obaveste MUP-Sektor za vanredne situacije.
Napominje se da je odredbama člana 47. Zakona o šumama zabranjeno paljenje otvorene vatre u šumi i na zemljištu u neposrednoj blizini šume, na udaljenosti manjoj od 200 metara od ruba šume, izuzev na mestu koje je samo za tu namenu određeno, uređeno i vidno obeleženo.
Takođe, odredbom člana 22. stav 1. tačka 8. Zakona o divljači i lovstvu zabranjeno je paljenje korova, strnjika, trstika, trave i drugog rastinja u lovištu.
– Budimo odgovorni! Zaštitimo šume od požara! – poručuju iz NP Tara.
Izvor: Prvi portal Bajina Bašta
Foto: Elizaveta Sinichkina on Unsplash