Uoči Uskrsa, 12. i 13. aprila 2023. godine, održana je je velika akcija sprečavanja nezakonitog ribolova „Dunav-Sava-Dunav“ 2023“ u kojoj su učestvovali ribočuvarska služba JP „Vojvodinašume“, Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštite životne sredine i Jedinice za bezbednost na rekama MUP-a Republike Srbije.
Kao jedan od najvećih upravljača ribolovnih područja na teritoriji Republike Srbije, a u cilju očuvanja i zaštite ribljeg fonda RS, JP „Vojvodinašume“ organizovalo je veliku uskršnju akciju radi sprečavanja nezakonitog ribolova na rekama Dunav i Sava. U toku je tzv. „veliki lovostaj“ za sve ili pojedine vrste riba, kao i zabrana lova plemenitih vrsta riba zbog njihovog mresta.
Najavljena akcija bila je sveobuhvatna i realizovana na 83 km reke Dunav i 91 km reke Save. Zbog velikih dužina rečnih obala reka Dunav i Sava od ukupno 174 km leve i desne obale reka koje su kontrolisane, a u cilju efikasnijeg sprečavanja nezakonitog ribolova, akcija je izvedena uz učešće Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštite životne sredine i Jedinice za bezbednost na rekama sa svojim brzim i efikasnim gliserima rečne policije Srbije.
Fokus ovogodišnje Uskršnje akcije ribočuvarske službe JP „Vojvodinašume“ i Posebnih jedinica MUP RS bila je zaštita od nezakonitog ribolova najboljih i za očuvanje ribljeg fonda na rekama Dunav i Sava najznačajnijih mrestilišta i plodišta za šarana i smuđa koja se nalaze na području Banata RP „Labudovo okno“, zatim RP “Banat“ – „Gajački dunavac“ i na području Srema RP „Obedska bara“.
Na području Banata, fokus akcije bio je sprečavanje nezakonitog ribolova na području RP “Banat“ u okviru kojeg se nalazi najbolje plodište za smuđa u Gajačkom dunavcu i veoma dobra mrestilišta za šarana na području RP „Labudovo okno“. Takođe na području Ribarskog područja „Banat” izvršena je vrlo rigorozna kontrola privrednih i rekreativnih ribolovaca.
Na području Srema, naročita pažnja bila je usmerena na sprečavanje nedozvoljenog ribolova na području Ribolovnog područja „Srem“ na reci Savi i ribolovnog područja „Obedska bara“ koja su međusobno povezana kanalima „Vok“ i „Revenica“. Na navedenim kanalima izvršena je sveobuhvatna kontrola, jer oni povezuju mrestilišta i plodišta sa glavnim tokovima reke Save, i ujedno predstavljaju ulazne koridore za riblje matice u navedena mrestilišta i riblja plodišta. Ovi kanali su lokacije na kojima su česti pokušaji nezakonitog ribolova, odnosno ribokrađe. Ova riblja područja smatraju se najvećim mrestilištem šarana na srednjem toku Save i prilikom opadajućeg vodostaja reke Save, najveći deo šaranske mlađi izlazi iz Obedske bare i nastavlja put reke Save preko kanala „Voka“ i „Revenica“.
U kontrolama ribarskih područja kojima upravlja JP „Vojvodinašume” učestvovala je kompletna ribočuvarska služba, 23 ribočuvara uz korišćenje savremene opreme za noćno osmatranje, termovizijske kamere i novih savremenih sonara za otkrivanje potopljenih mreža.
Početak akcije su ličnim prisustvom podržali i Milić Mojović, načelnik Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine, kao i direktor JP „Vojvodinašume“ Roland Kókai.
Načelnik Mojović je naglasio da je akcija organizovana na zajedničku inicijativu MUP-a republike Srbije i JP „Vojvodinašume“ i da su svi državni organi posvećeni borbi protiv svih vrsta kriminala, na svim nivoima. Najava ovakvih akcija, iako nije uobičajena praksa, ima za cilj da odvrati one koji razmišljaju da se upuste u izlovljavanje ribe u vreme lovostaja, jer će biti procesuirani za vršenje krivičnog dela. Preti im i oduzimanje svih sredstava, kako plovila, tako i ostalih sredstava korišćenih za nelegalni ribolov. Dodao je i da će ovakve akcije biti organizovane i u buduće.
Direktor Kókai je, između ostalog, naglasio da odgovarajuće službe nadležnih državnih organa i nadležnih javnih preduzeća među kojima je i JP „Vojvodinašume“ vrše redovne kontrole, ali je u periodima kao što je ovaj potrebno učiniti vanredan, dodatni napor – što ova akcija predstavlja.
Naime, kada je interesovanje za mesom ribe veliko, cveta crno tržište, pa neodgovorni pojedinci „za šaku dolara“ nekontrolisanim i preteranim izlovljavanjem poremete ionako krhke, osetljive ekosisteme. Time, za samo nekoliko dana, ponište višemesečna i višegodišnja ulaganja, trud i zalaganje svih nas, koji kontinuirano radimo na očuvanju i unapređenju ribljeg fonda.
Foto: JP „Vojvodinašume“