Uticaj poljoprivrede na životnu sredinu

298

Iza kompletnog energetskog sektora, poljoprivreda se nalazi na drugom mestu zagađivača životne sredine uz učešće od 5,8 odsto i oduvek je bila ekološki destruktivna. U državama u kojima postoje velike farme krava, svinja i živine, poljoprivreda u zagađenju životne sredine učestvuje sa 15 odsto.

Najveća briga je proizvodnja hrane, prilikom koje se nekontrolisanim postupcima uzrokuje zagađenje životne sredine, ali i same hrane.

Suviše biljaka i stoke po jedinici površine predstavljaju sredinu koja pogoduje razvoju bolesti i visokoj emisiji štetnih materija. Na primer, u emisiji metana industrija učestvuje sa 38 odsto, a poljoprivreda sa 10 odsto. Govedarstvo mnogo utiče na emisiju metana. Pošto smanjenje broja krava, koje bi izazvalo manju proizvodnju mleka i mesa, ne možemo da prihvatimo, stručnjaci i odgajivači imaju obavezu da koriste postupke koji kontrolišu višak metana i drugih štetnih gasova u zatvorenom prostoru.

Istraživanja srpskih stručnjaka upućuju da proizvodnju mleka i mesa možemo osigurati pravilnim korišćenjem ishrane: paša–seno, senaža – silaža i zrno. Srbija ima oko 550.000 hektara livada i milion hektara pašnjaka, zapuštenih i male produktivne sposobnosti. Ipak, pod prinudom klimatskih promena, ekonomije u proizvodnji mesa i mleka, vratićemo se napuštenim i zaboravljenim travnjacima. Oni su izvor hrane za stoku, ali i za očuvanje životne sredine.

Potrebno je voditi brigu o tome da u zatvorenom prostoru boravi odgovarajući broj grla. Više grla od njihovog optimalnog broja dovodi do potrebe za korišćenjem antibiotika kako bi se održalo zdravlje životinja.

Neophodno je da i broj biljaka bude optimalan. Ako po jedinici površine ima previše biljaka, uzročnike bolesti i štetne insekte ne možemo kontrolisati bez pesticida.

Grupa stručnjaka preuzela je odgovornost za kontrolu biljnih bolesti i štetnih insekata odgovarajućim postupcima. I kad je reč o kontroli objekata za odgoj stoke pristup je sličan. Primenom novih eko-postupaka moguće je kontrolisati štetne patogene, viruse i gasove (amonijak, sumporna jedinjenja, metan, fenolna jedinjenja…). Zato se mnoge države opredeljuju za uređenje uslova za odgoj stoke na otvorenom i korišćenje postupaka i materijala koji pomažu da sa poljoprivrede skinemo optužbu da je ona glavni uzročnik ekoloških problema.

Izvor: Politika

Foto: Freepik


reklama