Važnost tretiranja semena žitarica fungicidima

311

Bez obzira da je reč o setvi ozimih ili jarih žitarica, poljoprivrednici bi trebalo da vode računa o zdravstvenom stanju semena namenjenog za setvu.

Naime, veoma je česta pojava, mahom iz ekonomskih razloga, setva nedeklarisanog semena, takozvanog „semena sa tavana“. Proizvođač seje deklarisanu semensku pšenicu jedne godine, a sledeće dve godine prvu i drugu reprodukciju – seme iz sopstvene proizvodnje. Ili, svake godine na delu površine predviđene za setvu strnina seju deklarisano seme, a ostatak površine zaseju semenom iz sopstvene proizvodnje.

Ali, veliki problemi mogu da nastanu ako se poseje seme iz sopstvene proizvodnje koje nije tretirano fungicidom. Na parcelama je prisutan popriličan broj prazitnih gljiva koje se prenose semenom i održavaju na njemu. Microdium nivale, Claviceps purpurea, Ustilago nuda, Ustilago hordei, Ustilago tritici, Tilletia tritici, Fusarium nivale, Septoria nodorum… su samo neke od brojnih parazita semena žitarica. Ovi paraziti u većini slučajeva uzrokuju propadanje zrna i na taj način mogu značajno da smanje prinos.

Još opasnije je to što neki od ovih parazita luče mikotoksine koji mogu biti izuzetno opasni po ljudsko zdravlje.

Stoga, ako se već mora sejati seme iz sopstvene proizvodnje, onda bi tretman fungicidima za tu namenu trebalo da bude obavezna mera, a netretirano seme ne mešati sa tretiranim, odnosno, obavezno sejati na odvojene parcele.

Tretman semena treba obaviti sa fungicidima registrovanim za tu namenu. Preporučenu količinu fungicida treba rastvoriti u vodi, a radi sigurnijeg nanošenja i prianjanja preparata na površinu semena dobro je u rastvor dodati i neki od okvašivača.

Izvor: agronomija.rs