Biljke mesožderke, odnosno muholovke, do skora smo mogli da vidimo samo u filmovima. U poslednje vreme, zahvaljujući svom interesantnom izgledu, sve češće ukrašavaju domove i kancelarije širom Srbije. Najpoznatija i najrasprostranjenija mesožderka je svakako Dionaea muscipula, to jest Venerina muholovka.
Uprokos egzotičnom izgledu, Dionaea muscipula zapravo nije biljka tropskih krajeva. Baš suprotno tome, ona potiče iz močvarnih predela Severne Karoline, SAD. Kao i sve mesožderke, u pitanju je zeljasta biljka, koja vrši fotosintezu pa joj insekti nisu neophodni da bi preživela. S obzirom na to da potiče iz močvarnih oblasti, logično, treba joj puno vode i vlage u vazduhu. Zbog nedostatka visoke vegetacije, Dionaea je u prirodnim uslovima izložena suncu, pa joj to treba omogućiti i pri sobnom gajenju. Leti joj prija toplota, a zimi period niskih temperatura i mirovanja. Ipak, na temperaturama ispod -2 stepena izmrzava, pa preporučujemo da je prenesete u prostoriju koja se ne greje, ali nikako napolje. Zimsko mirovanje je posledica niskih temperatura, ali i manje aktivnosti insekata u prirodi. Biljka se tome prilagodila, pa je tako u hladnom periodu reakcija zatvaranja klopke spora, metabolizam sporiji, a potreba za vodom manja.
Venerina muholovka je, naravno, najzanimljivija zbog načina ishrane. Insekte privlači slatkim nektarom i crvenom bojom specijalizovanih listova-klopki. Klopke su podeljene na dva dela i sadrže 3-5 dlačica. Nakon što plen dodirne samo dve dlačice, klopka se zatvara u desetini sekunde i insekt biva ulovljen. Ubrzo počinje proces varenja, biljka luči specifične enzime koji lagano razgrađuju telo ulovljenog insekta. Ono što je interesantno je da se klopka zapravo zatvara u dva koraka. Posle nadražaja prve dlačice, ona se zatvara do pola, pri tome svojim „trepavicama“ onemogući beg plenu. Žrtva počinje nekontrolisano da se kreće, tražeći izlaz, što aktivira potpuno zatvaranje. To omogućuje muholovki siguran ulov, sa potrošnjom što manje količine energije. Jedna klopka može tri puta da ulovi insekta, a nakon toga se suši i otpada. Razlog tome je velika potrošnja energije, i činjenica da ćelije zadužene za zatvaranje klopke nisu obnovljive. U vezi sa time, preporučujemo da svojoj biljci ne pružate prste, ne iz straha da će vas ugristi, već da biste je poštedeli bezrazložnog iscrpljivanja.
Cveta na proleće, belim cvetovima. Cvet je najbolje odseći čim se pojavi, jer cvetanje biljci oduzima dragocenu energiju. Ukoliko obavite ovu meru nege, vaša muholovka će razviti lepše i krupnije klopke. Razmnožava se semenom ili izdancima, koji se rano u proleće, pri presađivanju, odvajaju od matične biljke.
Dionaea muscipula se sadi u beli treset, nikako u uobičajenu zemlju za cveće. Nemojte je đubriti, jer će to negativno uticati na njen kvalitet i vitalnost, a može čak i uvenuti. Voli da bude zbijena u saksiji, a presađuje se jednom godišnje. Kao što smo već rekli, traži dosta vlage, i zaliva se isključivo kišnicom ili destilovanom vodom. Nipošto ne treba dozvoliti da se zemlja potpuno osuši jer će to biti pogubno za vašu muholovku.
Foto: Cover Images