Virus bronzavosti paradajza (Tomato spotted wilt virus – TSWV)

276

Viroze paradajza su u poslednje vreme veoma zastupljeni u poljskoj i plasteničkoj proizvodnji paradajza. Obolele biljke paradajza i korovske biljke u neposrednoj blizini useva su osnovni izvor zaraza, a tripsi (Trips tabaci) ih prenose sa korova na paradajz.

Jednom zaraženi trips do kraja svoga života je prenosilac zaraze. Virus može biti unet u organizam tripsa samo u stadijumu larve, a odrasli insekti su ti koji dalje prenose i šire virus. Odrasli insekti su zaraženi tokom čitavog svog života. Virus se ne prenosi na potomstvo tripsa.

Kod obolelih biljaka nekada dolazi do pojave zadebljanja nerava na mladom lišcu na kome se mogu pojaviti nekrotične prstenaste pege. Mlado zaraženo lišce se uvija naviše ili naniže i postaje krto. Stablo se savija i skraćuje, tako da biljka dobija žbunast izgled i uvenuce na vrhu.

Tipična promena obolelih biljaka je bronzana boja koja se javlja na osnovi nalicja lista, a potom se širi po čitavoj liski. Na plodovima dolazi do pojave žutih, bledocrvenih ili belih zona oivičenih koncentricnim krugovima, koji u zavisnosti od soja virusa nekada mogu biti nekrotični.

Zaraženi plodovi nemaju nikakvu tržišnu vrednost, a jednom zaražena biljka ne može da se izleči i šteta je totalna.

Mere zaštite od virusa su isključivo preventivne: gajenje otpornih biotipova paradajza, primena plodoreda i obavezno suzbijanje tripsa koji su vektori virusa i korova koji su prenosioci zaraze. Ako se desi zaraza uklanjanje i spaljivanje obolelih biljaka predstavlja obaveznu meru da ne bi došlo do širenja zaraze.

Direktne agrotehničke mere koje se mogu izvesti u vreme vegetacije, kada je virus već prisutan su: uništavanje biljaka sa simptomima virusa, pregled biljaka na prisustvo tripsa (metod otresanja na belu podlogu), uništavanje korova u i oko plastenika jer su korovi rezervoari virusnih oboljenja i vektora.

Hemijsko suzbijanje tripsa primenom specifičnih insekticida (spinosad) se izvodi u večernjim satima, pri smanjenoj svetlosti, jer dnevna svetlost brzo razgrađuje ovu aktivnu materiju. Pri primeni hemijskih mera zaštite strogo se pridržavati karence primenjenih insekticida posebno u usevima koji su u fazi sazrevanja plodova.

Za agrotv.net: Mr Eleonora Onć Jovanović, PSSS Beograd

Foto: William M. Brown Jr., Bugwood.org, Florida Division of Plant Industry , Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Bugwood.org, Whitney Cranshaw, Colorado State University, Bugwood.org


reklama