Voćke mrazu odolevaju

21

Veoma niske temperature koje traju gotovo mesec dana uplašile su voćare. Strahuju da bi veliki minus mogao da ošteti voćke, posebno mlade sadnice.

Stručnjaci Instituta za voćarstvo u Čačku tvrde da nema razloga za strah, pošto se biljke nalaze u dubokom zimskom, odnosno fiziološkom mirovanju.

Naučni saradnik Instituta dr Nebojša Milošević ističe da su se voćari odvikli od niskih temperatura.

– Ove januarske temperature niže su od proseka za ovo doba godine. Tek temperature ispod minus 25 mogle bi da izazovu oštećenja na voćkama, ali ni to nije slučaj za sve voćne vrste, svaka vrsta reaguje zasebno – kaže dr Milošević.

On napominje da ove vremenske neprilike jedino mogu da odlože zimsku rezidbu.

– Zimska rezidba treba da se obavi pre početka nove vegetacije. Ona će samo biti odložena, ali smatram da to neće imati loš efekat na prinos – zaključio je dr Milošević.

Voćari u zapadnoj Srbiji navode da su ih niske temperature zastrašile.

– Konsultovao sam se sa agronomima i rekli su mi da ništa ne preduzimam. Sačekaću da se prolepša i da otpočnem rezidbu. Nadam se dobrom prinosu ove godine – kazao nam je voćar iz Dragačeva Rade Mijatović, koji se bavi uzgojem jabuke.

Strahuju i voćari na jugu Srbije. Vlastimir Cvetković iz Donjeg Matejevca pod voćem ima tri hektara i najviše strahuje za kajsije, breskve i trešnje. Kaže da su one najosetljivije voćke na niske temperature i na oscilacije u temperaturama. Ipak, zečevi su mu trenutno najveći neprijatelji.

-Vrebaju mlade zasade jer je sve umrlo i samo su mlade voćke pune sokova koji su njima potrebni. Ogule koru sa stabljike, pa je teško da će moći da se oporavi. Problem je što ne postoji način da ih od njih zaštitim – kaže Vlastimir koji jedini u ovom kraju ima sertifikovane zasade.

Igor Đorđević iz Sekretarijata za poljoprivredu kaže da su radili kontrole i da, za sada, nema izmrznuća voćaka.

– U problemu su ratarske kulture i to one koje nemaju snežni pokrivač. Za one pod snegom, ’nema zime’, ali je duvao vetar koji je pravio nanose i otkrivao polja, pa ukoliko nisu adekvatno zaštićeni i prihranjeni mogu da stradaju – navodi Đorđević.

Dodaje da bi veću opasnost predstavljalo ako temperatura skoči na plus 10 stepeni, jer bi to moglo da pokrene vegetaciju pre vremena.

U leskovačkom kraju pod mladim povrtarskim kulturama u plastenicima trenutno je 20 hektara. Na rod ne mogu da računaju oni koji su zasadili mladi krompir.

– Moraće ponovo da sade krompir, jer je izmrzao, dok se spanać i zelena salata dobro drže. Povrtari strahuju od mrazeva, a pogotovo što su ove godine prvi put ugovorili izvoz 20 miliona korena zelene salate za rusko tržište – kaže Boban Pešić, direktor leskovačke Poljoprivredne službe.

Izvor: Večernje novosti
Foto: Cover Images


reklama