Usevi ozimog luka se nalaze u fazi razvoja od različitih faza razvoja listova do lukovice narasle do 50% od krajnjeg prečnika. Vizuelnim pregledima useva luka registrovano je prisustvo duvanovog tripsa (Thrips tabaci). Odrasle jedinke i larve se nalaze u pazuhu listova. Na pojedinim parcelama, brojnost larvi dostiže prag štetnosti od 1 do 2 larve tripsa po listu luka.
Zadovoljavajući rezultati u cilju suzbijanja tripsa postižu se samo u početnim fazama napada, te ne bi trebalo dozvoliti njihovo prenamnoženje jer će tada i mere borbe biti otežane.
Proizvođačima se preporučuje da pregledaju useve i ukoliko se registruje brojnost od 1 do 2 larve po listu luka sprovođenje hemijskih mera zaštite nekim od insekticida: Exirel (cijantraniliprol) 0,75 l/ha – karenca 14 dana ili Dicarzol 50 SP (formetant-hidrohlorid) 1 kg/ha – karenca 28 dana.
Padavine i registrovane temperature u prethodnom periodu stvorile su povoljne uslove za ostvarenje infekcije luka prouzrokovačem plamenjače luka (Peronospora destructor). Nestabilno vreme sa mogućim padavinama koje se prognozira u narednom periodu može stvoriti nove povoljne uslove za ostvarenje infekcije ovim veoma značajnim patogenom luka.
U cilju zaštite luka od plamenjače preporučuje se primena nekog od fungicida:
– Alijansa (mankozeb + metalaksil-M) 2 kg/ha – karenca 14 dana
– Armetil M (mankozeb-metalaksil) 2,5 kg/ha – karenca 21 dan
– Infinito SC (prokamokarb-hidrohlorid + fluopikolid) 1,6 l/ha – karenca 7 dana
Prilikom upotrebe pesticida potrebno je voditi računa o karenci primenjenih preparata.
Foto: PIS