Zalivanje sobnih biljaka tokom jeseni i zime

273

Zimska nega sobnih biljaka nije previše zahtevna, ali je bitno da je pravilno sprovedete. Zaljubljenici u ukrasne saksijske biljke često iz neznanja i najboljih namera prave kardinalne greške koje lako mogu dovesti do uvenuća ili trajnih problema.

To se pre svega odnosi na potrebe za vodom, koje se drastično smanjuju u odnosu na letnji period. Opet, u klimatizovanim i zagrejanim prostorima može doći do isušivanja biljaka, pa je važno pravilno odrediti količinu vode koja će zadovoljiti biljne potrebe, a neće biti ni nedovoljna, ni preterana.

Idealna temperatura za većinu ukrasnih biljaka je između 15 i 20 stepeni. Preko zime ih nije potrebno prihranjivati, a izuzetak su one koje očekuje cvetanje, kao što su ciklame, azaleje i kaktusi. Redovno im uklanjajte suve listove, držite ih podalje od promaje, ali i direktnih izvora toplote poput radijatora.

Po pravilu, na jesen većina fizioloških procesa „utihne“, a time se znatno smanjuju i potrebe za vodom. Biljke stalno treba pratiti i prilagoditi količinu vode njihovom stanju. Rizik od prekomernog zalivanja nosi sa sobom mogućnost truljenja korena, hloroze listova, opšte slabosti i uvenuća.

Osim količine vode, važan je i dobar raspored zalivanja, ali i kvalitet vode. Kako je količina zemlje u saksiji mala, kada je voda preopterećena mineralima (kamenac) ili otrovnim supstancama (hlor iz gradskog vodovoda), učestala zalivanja dovode suviše velike koncentracije štetnih produkata na koje će biljke reagovati odumiranjem. Pošto nemamo preveliki izbor, i većina je prinuđena da upravo ovakvu vodu koristi za zalivanje, onda bi bilo poželjno donekle popraviti njen kvalitet. Pre zalivanja voda treba da odstoji par dana, kako bi hlor ispario. Takođe, mogu joj se dodati supstrati za oslobađanje od krečnjaka. Postoji i jedan mali trik: u vodu za zalivanje iscedite par kapi limuna, kiselina će vezati krečnjak i rešićete taj problem.

Od oktobra do februara većina sobnih biljaka ima manje potrebe za vodom. Naravno, ritam i količinu vode treba prilagoditi svakoj biljci ponaosob i njenom stanju, ali postoje neke okvirne smernice kojih bi se manje-više trebalo pridržavati. U principu, nijedna biljka se u ovom periodu ne zaliva češće od jednom nedeljno, izuzev azaleja, i to samo u slučaju da je temperatura u prostoriji preko 20 stepeni.

  • Dva puta nedeljno – Sve procvetale biljke, poinsetije, orhideje, paprat, spatifilum, biljke mesožderi, kalateje, ako je temperatura u enterijetu između 18 i 20 °C.
  • Jednom nedeljno – Većina zeljastih i procvetalih biljka, bromellije, anturijum, banana, olistala begonija, ako je ambijentalna temperatura između 15 i 18 °C
  • Svakih 8 do 10 dana – Bršljan, cisus, poinsetija bez cvetova, singonijum, hlorofitum, asparagus, poliscijas itd. Agrumi i biljke sa primorja, ako je ambijentalna temperatura između 12 i 15 °C
  • Svakih 10 do 15 dana – Palme, šeflera, fikus, filodendron, potos, aspidistra, kroton, dracena, kordiline itd. Agrumi i biljke sa primorja ako je ambijentalna temperatura između 8 i 12 °C
  • Svakih 15 do 20 dana – Mesnate biljke, kaktusi, lukovice sa cvetovima na vegetacionom počinku, bokarnea, sanseverija, pelargonijumi, fuksije, ako temperatura ne prelazi 12 °C
  • Svakih 20 do 30 dana – Mesnate biljke, kaktusi, lukovičaste biljke u fazi vegetacionog mirovanja, pelargonijumi, fuksije, ako je temperatura između 5 i 8 °C.

Foto: Pixabay
Izvor: www.bastovanstvo.rs