Nakon najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o ograničavanju trgovačkih marži na 20 odsto, predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica podseća da oni već dugo upozoravaju na ogromne marže trgovaca na hleb i druge pekarske proizvode.
– Vodili smo veliku borbu za ograničenje marži. Sada kada se to uvodi kao ekonomska mera trgovci već smišljaju kako će je izigrati. Pominju uvođenje nekih novih usluga koje će fakturisati – rekao je Pralica.
Naveo je da su trgovci na pekarske proizvode (osim na hleb „sava“ čija je marža ranije ograničena na 6 odsto), na ostale hlebove zaračunavali maržu do 85 odsto, a na neke pekarske proizvode čak i 144 odsto.
– Godinama upozoravamo da su marže ogromne. Hleb koji, na primer košta 80 dinara trgovci su prodavali po 180 i 200 dinara – rekao je Pralica.
Dodao je da uz marže trgovci obračunavaju još oko 30 nameta, među kojima se plaća mesto na polici, razvoj IT, unapređenje poslovanja, otvaranje i punjenje novih objekata…
Izvor: eKapija/Beta
Foto: Pixabay
