Egipat nastavlja da ubrzano povećava izvoz krompira u Veliku Britaniju. Pošto su 2023. postavili rekordni obim izvoza, egipatski izvoznici su 2024. dodatno povećali obim za 2,7 puta.
Shodno tome, 23,7 hiljada tona krompira je isporučeno u Veliku Britaniju, čime je postavljen novi rekord, a prihod od izvoza je takođe dostigao rekordnih 13,5 miliona dolara. Period izvoza egipatskog krompira u Veliku Britaniju 2024. godine trajao je od februara do avgusta, a vrhunac je bio u junu, kao i prethodne godine.
Egipat ima velike šanse da prvi put uđe među tri najveća izvoznika krompira u Veliku Britaniju. Jedina potencijalna prepreka je Francuska, koja bi trebalo da izveze više od 1,5 hiljada tona u poslednjem mesecu 2024. godine (podaci još nisu dostupni) da bi nadmašila Egipat.
Pored toga, u 2024. godini, ukupan obim krompira uvezenog u Veliku Britaniju se skoro udvostručio u poređenju sa 2023., zbog značajnog pada berbe krompira u sezoni koja je prijavljena.
Poslednjih godina glavni dobavljači krompira u UK bili su Izrael, Irska, a do 2020. i Belgija. Međutim, situacija se značajno promenila 2024. Dok je Izrael zadržao status vodećeg izvoznika, Irsku i Belgiju su pretekle Holandija, Egipat i Francuska. Kao rezultat toga, udeo Egipta u ukupnom uvozu krompira u Veliku Britaniju dostigao je 15,7% u prvih 11 meseci 2024. godine, u odnosu na 10,8% u 2023. i 1,2% u 2022.
Vredi napomenuti da je Egipat među prvih pet globalnih izvoznika krompira, zauzimajući četvrto mesto u 2023. Tokom proteklih pet godina, krompir je bio treći najvredniji izvoz u egipatskom sektoru voća i povrća, posle narandže i grožđa.
Izvor: EastFruit
Foto: Envato