Egipat pregovara sa Srbijom o uvozu pšenice

73

Ambasador Egipta Besel Salah izjavio je da vlada njegove zemlje ulaže velike napore da nadomesti uvoz pšenice iz Rusije i Ukrajine, a da je Srbija jedna od zemalja na koju računaju da bi mogla da im pomogne.

– Verujemo da će Srbija biti jedna od zemalja proizvođača pšenice sa kojom ćemo dodatno sarađivati na uvozu pšenice – rekao je za Tanjug ambasador zemlje u kojoj je 2020. broj stanovnika premašio 100 miliona.

Ukrajinska kriza ima uticaj na ceo svet i Vlada Egipta preuzima krupne korake kao bi pronašla diplomatsko rešenje za probleme uzrokovane situacijom na istoku Evrope, rekao je ambasador i naglasio da Egipat paralelno ulaže napore sa drugim arapskim zemljama da se pronađe i diplomatsko rešenje za probleme nastale u odnosima Ukrajine i Rusije.

– Kao i svaka zemlja, Egipat je pogođen krizom i zato ulažemo velike napore da se reše njeni eventualni negativni uticaji, posebno u oblasti ekonomije. Jedan smo od najvećih uvoznika i potrošača pšenice u celom svetu. Iz obe zemlje – Ukrajine i Rusije uvozimo oko 80 odsto pšenice – rekao je ambasador i dodao da na godišnjem nivou Egipćani troše 13,7 miliona tona pšenice.

Proizvodimo 6,6 miliona tona, a drugi neophodan deo uvozimo, naveo je ambasador i dodao da je Vlada Egipta uložila mnogo napora kako bi umanjila posledice i povećala lokalnu proizvodnju, a predsednik Egipta je, kako naglašava, pokrenuo novi projekat domaće proizvodnje žita, uz paralelni plan da se ona dobavlja iz više različitih izvora.

– Želimo da nabavljamo pšenicu iz različitih izvora, koji su već akreditovani za uvoz pšenice u Egipat. Srbija je jedan od najboljih prizvođača visoko kvalitetne pšenice u svetu i u kontaktu sam već sa više srpskih zvaničnika u nameri da je uvozimo iz Srbije – kazao je ambasador na pitanje kako će se i u kojoj meri ukrajinska kriza odraziti na Egipat.

Prema njegovim rečima, Srbija je jedna od zemlja na koju se oslanjaju kao deo konteksta napora Vlade Egipta da divezifikuje izvore kako bi bili sigurni da će pokriti uvoz pšenice.

Salah je dodao da nadležni nisu uznemireni novonastalom situacijom jer postoje rezerve kojim mogu da pokriju narednih nekoliko meseci.

Foto: Envato, Freepik