Kako Amerikanci sprečavaju uvoz falsifikovanog meda

175

Američka agencija za hranu i lekove (FDA) utvrdila je da je 10% uzoraka uvezenog meda bilo falsifikovano nedozvoljenim zaslađivačima, što ukazuje na potrebu za nastavkom testiranja kako bi se sprečila distribucija neispravnih proizvoda na američkom tržištu.

Između januara 2021. i marta 2022. godine FDA je prikupila i testirala 144 uzorka uvezenog meda, u pokušaju da identifikuje proizvode koji sadrže zaslađivače, koji nisu navedeni na etiketi proizvoda, kao što su jeftini sirupi od šećerne trske i kukuruza, navodi se u izveštaju od 14. decembra 2022.

Samo med koji su proizvele pčele iz biljnog nektara i koji ne sadrži dodatne zaslađivače može se označiti kao med. Ako med sadrži i dodatne zaslađivače, on mora da bude označen kao „mešavina“ i to se mora uneti u deklaraciju o sastavu, po federalnom Zakonu o hrani, lekovima i kozmetici.

Kada kompanije deklarišu svoje proizvode kao med, ali uključuju i zaslađivače, one to rade da bi smanjile svoje troškove, ali potrošači i dalje plaćaju punu cenu za ono što je lažno označeno kao med, sa dodatnim profitom koji ide kompanijama, saopštava FDA

Štaviše, te radnje predstavljaju prevaru. FDA karakteriše tu vrstu prevare pod regulatornim terminom „ekonomski motivisano falsifikovanje“ ili EMA.

Testirana 144 uvezena uzorka potiču iz rasutih maloprodajnih pošiljki označenih kao med iz 32 zemlje, a testirani su u ulaznim lukama ili drugim lokacijama gde se takvi proizvodi obično drže pre ulaska na američko tržište.

Četrdeset odsto testiranih uzoraka potiču iz Indije i Vijetnama, koji su bili dve najveće zemlje za uvoz meda u SAD u četiri od poslednjih pet godina. Rasute pošiljke činile su 75 uzoraka, dok je 69 došlo iz maloprodajnih pošiljki.

FDA je analizirala svaki uzorak (koji se sastoji iz tri poduzorka od najmanje 240 ml meda) koristeći analizu odnosa stabilnih izotopa ugljenika da bi utvrdila usklađenost sa propisima.

– Kada je agencija otkrila da poduzorak ima vrednosti izotopa ugljenika netipične za autentični med, agencija je uzorak klasifikovala kao neusklađen – saopštavaju iz FDA.

Od 14 pozitivnih uzoraka, četiri potiču iz Jemena, tri iz Vijetnama, dva iz Dominikanske Republike i po jedan iz Grčke, Indije, Italije, Libana i Tajlanda.

Uzorci sa dodatnim zaslađivačima smatrani su kršenjem zakona i odbijen im je ulazak u SAD. Pored toga, povezana preduzeća i proizvodi stavljeni su u alarmni sistem obaveštavanja o uvozu. Radnje su „u skladu sa misijom agencije da osigura da hrana bude bezbedna, zdrava i pravilno označena. Kada je to neophodno, agencija može da razmotri vođenje krivičnih istraga“, kažu u FDA.

FDA će nastaviti da testira uvezeni med za EMA, kroz svoj program uzorkovanja i skrininga uvoza zasnovanog na riziku. Pored toga, agencija sarađuje sa međunarodnim institucijama po pitanjima EMA vezanim za uvoz, uključujući med.

EMA meda je „dosta rasprostranjeno“, saopštava FDA, ukazujući na podatke koji pokazuju da je 13% meda u Kanadi i 14% u EU falsifikovano nedeklarisanim zaslađivačima.

FDA savetuje uvoznike meda i proizvođače hrane koji koriste med kao sastojak da osiguraju autentičnost svog meda i time pomognu u zaštiti potrošača.

– Označavanje upakovane hrane u međunarodnoj trgovini mora biti istinito i ne sme dovoditi potrošača u zabludu, prema federalnom Zakonu o hrani, lekovima i kozmetici SAD – poručuju iz FDA.

Izvor: SPOS, https://www.foodnavigator-usa.com

Foto: Envato