Malinari se nadaju otkupnoj ceni od najmanje 350 dinara za kilogram

1942

Ovogodišnja proizvođačka cena malina, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, kreće se od 160 do 240 dinara po kilogramu u zavisnosti od prinosa, dok je na zalihama još nešto više od 20.000 tona prošlogodišnjeg roda. Malinari sa kojima je Biznis.rs razgovarao smatraju da je proizvođačka cena korektno izračunata, ali da će kao i svake sezone ključno pitanje biti – visina otkupne cene.

Udruženje „Vilamet“ iz Arilja pozvalo je Ministarstvo poljoprivrede da objavi informaciju o stanju prenetih zaliha neprodate maline iz 2023. godine. Razlog leži u tome što „lager“ može da utiče na cenu ovogodišnjeg roda, a predsednik „Vilameta“ Mileta Pilčević za Biznis.rs kaže da su podaci ohrabrujući.

– Otkupljivači stalno pričaju o nekim viškovima, neprodatoj malini i tako dalje, a sada je objavljeno da se zapravo radi o upola manje maline na zalihama nego prošle godine. Pitanje je i kada je napravljen presek – ako je na samom početku godine, onda se nadamo da je prodaja od tada išla kako treba i da do berbe zaliha neće ni biti – objašnjava Pilčević.

On je na čelu udruženja koje okuplja oko 500 proizvođača, a osim podataka od ministarstva o zalihama, zatražili su i da se otkupljivači što pre oglase i kažu koliko će minimalno ponuditi u otkupu.

– Ministarstvo je izašlo u javnost sa korektnom kalkulacijom Instituta za voćarstvo iz Čačka da će se proizvođačka cena maline ove godine kretati od 160 do 240 dinara u odnosu na prinos. Mi takođe ne želimo da se i ove godine nađemo u situaciji da oberemo malinu pa da tražimo cenu, već hoćemo unapred da znamo da li da ulazimo u malinjake ili ne. Ako se ponovi situacija kao prošle godine, možemo da gasimo proizvodnju – nabraja Pilčević razloge zašto od otkupljivača traže da javno istaknu početnu, akontnu cenu sa tendencijom rasta.

Otkupljivači, međutim, za sada ćute, ali malinari prave sopstvenu računicu.

Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača malina Srbije za Biznis.rs kaže da je, kako za sada stvari stoje, najmanja prihvatljiva akontna cena 350 dinara, takođe „sa tendencijom rasta“.

– Ispod te cene malinari nemaju ekonomsku računicu – rekao je Radović, koji podseća i na druge probleme koji se javljaju pri otkupu:

– Svaki proizvođač mora na otkupnom mestu da dobije potvrdu o tome kada je predao malinu, rok isplate i garanciju da će mu biti isplaćena cena koju je prihvatio, a ne da se uzima malina a plaća kada ko hoće.

I Radoslav Drašković, predsednik skupštine udruženja „Miker“ iz Užica očekuje da će se otkupna cena kretati oko 350 dinara, ali za Biznis.rs ističe da će zahtev biti i da u otkupu ne sme da učestvuje onaj ko nije isplatio prošlogodišnji rod.

– Tražićemo od nadležnih da takvi koji još duguju za rod iz 2023. mogu ove godine da kupuju maline samo za keš – rekao je Drašković.

Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković je, inače, na panelu u okviru Kopaonik biznis foruma rekla da uloga države nije da garantuje minimalnu cenu nekog proizvoda, već da se stvori povoljan privredni ambijent i da smatra da sve učinjeno tome i doprinosi.

Ocenila je i da država mora da ima jasno razvijenu „sociološku stranu“ koja je fokusirana na male proizvođače i najavila da će strategija poljoprivrede „ugledati svetlost dana“ do kraja ove godine.

Izvor: Biznis.rs

Foto: Envato


reklama