Memorandum o saradnji između Srbije i Burundija u oblasti poljoprivrede

14

U okviru zvanične posete predsednika Republike Burundi Evarista Ndajišimijea Republici Srbiji, ove dve zemlje su razmenile devet potpisanih bilateralnih dokumenata o saradnji u više oblasti. Razmeni je prethodio tête-à-tête sastanak predsednika Vučića i predsednika Ndajišimijea, kao i plenarni sastanak delegacija Republike Srbije i Republike Burundi.

Memorandum između Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Ministarstva životne sredine, poljoprivrede i stočarstva Republike Burundi o saradnji u oblasti poljoprivrede razmenili su ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović i ministar spoljnih poslova i razvojne saradnje Albert Šingiro, kao ovlašćeni potpisnik.

Memorandum je potpisan sa ciljem negovanja prijateljskih odnosa i jačanja partnerstva dveju zemalja i uspostavljanja saradnje u oblasti poljoprivrede, a u skladu sa načelom jednakosti, uzajamnog poštovanja i obostrane koristi.

Imajući u vidu potencijale srpske poljoprivredne proizvodnje, prehrambene industrije, razvijenosti i primene nauke u poljoprivredi, postoji širok spektar mogućnosti za saradnju u ovom sektoru između Republike Srbije i Republike Burundi.

Na sastanku je, između ostalog, razgovarano o plasmanu svih vrsta kontinentalnog voća, konditorskih proizvoda, mlečnih proizvoda i pilećeg mesa iz Republike Srbije na tržište Republike Burundi, ali i o uvozu kafe i čaja, kao glavnih izvoznih proizvoda Burundija, u našu zemlju.

Takođe, s obzirom na to da Republika Srbija poseduje reprezentativne institute koji se bave istraživanjima i razvojem u oblasti semenarstva, sadnog materijala, voćarstva, povrtarstva, stočarstva, zemljišta i primene najsavremenijih tehnologija u oblasti agrara, a da poljoprivredu Burundija karakterišu niski prinosi i slaba primena agrotehničkih mera, tokom susreta dve delegacije izražena je spremnost naše države da pomogne Burundiju u razvoju poljoprivrede i prehrambene industrije kroz obezbeđivanje kvalitetnog semenskog materijala i transfera znanja, iskustva i tehnologija.

Dodatno, Srbija je iskazala spremnost da pruži podršku i kroz održavanje obuka i primenu savremenih tehnika u ratarstvu, uz korišćenje srpske poljoprivredne mehanizacije, a u kontekstu nastojanja Burundija da ojača i diversifikuje ovaj važan sektor koji čini čak 40 odsto BDP-a zemlje i zapošljava oko 80 odsto stanovništva. S tim u vezi, bilo je reči i o uspostavljanju saradnje srpskih instituta sa nacionalnim institutom Burundija za agronomske nauke (Institut des sciences agronomiques du Burundi) i stručnom usavršavanju njihovih kadrova u Srbiji.

Oblasti saradnje definisane Memorandumom podrazumevaju još i podsticanje partnerstva između preduzeća u oblasti poljoprivrede i povezanim sektorima, zatim saradnje u veterinarskoj i fitosanitarnoj oblasti i u oblasti biotehnologije, organske poljoprivrede, akvakulture i razvoja politike kvaliteta u poljoprivredi.

Za kraj, domaćini su uputili poziv delegaciji Burundija da poseti Poljoprivredni sajam u Novom Sadu. 

Izvor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Foto: MPŠV/Tanjug/Pixabay