Nailazi kritičan period u zaštiti krompira od krompirovog moljca

110

Na feromonskim klopkama postavljenim u usevima krompira registruju se povećani ulovi odraslih jedinki krompirovog moljca (Phthorimaea operculella) i u narednim danima se očekuje maksimum leta leptira treće generacije.

Usevi krompira su u različitim fazama razvoja, u zavisnosti od vremena sadnje, sortimenta, nadmorske visine i dr. Rani sortiment se vadi dok se kod kasnijeg sortimenta razlikuju različite faze sazrevanja krtola i zućenja cime. Na višim nadmorskim visinama krompir je još uvek u dobroj kondiciji i cima je zelena.

S obzirom na najavljene tropske temperature koje će pogodovati kako daljem razvoju moljca tako i brzom propadanju cime, sada je veoma važno preduzeti sve raspoložive mere kontrole krompirovog moljca, a to su:

– što pre vađenje i skladištenje krtola, odmah nakon propadanja cime. Nikako ne treba ostavljati izoran krompir na parceli tokom noći ili izvađen krompir u dvorištima jer su na taj način krtole direktno izložene napadu moljca
– posle vađenja, krompir treba čuvati u skladištima u kojima je kontrolisana temperatura (ispod 10°C)
– skladišta krompira trebalo bi da na svim otvorima budu obezbeđena gustim mrežama kako bi se sprečio ulazak odraslih jedinki i dalji razvoj moljca
– na parcelama gde se krompir neće uskoro vaditi preporučuje se primena kombinacije insekticida: Coragen 20 SC (hloantraliliprol) 0,15-0,2 l/ha (karenca 7 dana) + Decis 2,5 EC ili Konfuzija ili Polux (deltametrin) 0,3-0,5 l/ha (karenca 14 dana)

Na parcelama sa kasnim sortimentom gde je još uvek potrebno sačuvati lisnu masu, predlaže se nastavak zaštite od dva najznačajnija patogena krompira, prouzrokovača plamenjače (Phytophthora infestans) i crne pegavosti (Alternaria solani) nekim od fungicida sa kraćom karencom: Revus top 500 SC (mandipropamid+difenokonazol) 0,4-0,6 l/ha (karenca 7 dana) ili Ranman top (cijazofamid) 0,5 l/ha (karenca 7 dana) ili dr.

Foto: PIS, Envato


reklama