Kalendarska jesen je već odavno počela, ipak, temperature govore suprotno. Miholjsko leto zbunilo je i ljude i biljke, pa je voće na pojedinim zasadima uveliko ponovo procvetalo. Mnogi se hvale i priželjkuju dupli rod, stari kažu da je to najava duge i teške zime, a šta je zapravo?
– Ova trešnja je mlada, prvi put je rodila u maju, sada je ponovo cvetala, verovatno se još nije adaptirala na ovu našu klimu i na ovako velike oscilacije u temperaturama. Ima na dva mesta cvet, ko zna možda će doneti plodove ponovo, pa ćemo za Božić imati sočne i slatke trešnje baš kao u maju – kaže Miloš Lazarević iz Topole, jedan od mnogih kojima je ove jeseni voće po drugi put procvetalo.
Neki domaćini se hvale i raduju se, nadajući se da će brati još jednom ove godine. Oni stariji, ipak, drže se narodnog verovanja da je ovo najava duge, ledene, teške zime.
A šta je zapravo? Za radovanje – svakako nije. U pitanju je retrovegetacija, pojava štetna iz više razloga. Ove biljke u zimu ulaze neotporne, oslabljene, osetljivije na niske temperature, bolesti i štetočine. Ukratko, iscrpljene su, gube na kondiciji, pa će i prinos naredne godine biti desetkovan. Stručnjaci preporučuju uklanjanje ovakvih cvetova i tretman bakrom.
Foto: Pixabay