Panajotović planira da obnovi stočarstvo u pirotskom kraju: „Saslušaćemo probleme i predloge stočara!“

28

Ove godine u Fondu za razvoj poljoprivrede grada Pirota izdvojeno je 56 miliona dinara, a od tog iznosa za direktne subvencije poljoprivrednim gazdinstvima namenjeno je 54,5. Prema rečima Vidojka Panajotovića, pomoćnika gradonačelnika za poljoprivredu, realizacija budžeta je, kao i prethodnih godina gotovo stopostotna.

Ostalo je da se realizuje javni poziv za subvencije za veštačko osemenjavanje, koji traje do kraja godine.

Veliki broj poljoprivrednih proizvođača koristi subvencije. Na osnovu analiza, Panajotović kaže da iz Fonda najviše novca ide za subvencije u voćarstvo, povrtarstvo i proizvodnju cveća, gotovo 15,3 miliona dinara, dok se s druge strane iz godine u godinu smanjuju sredstva kojima se subvencioniše ovčarstvo, kozarstvo, svinjogojstvo i govedarstvo.

– Subvencije voće, povrće i cveće, subvencije 15,3 miliona. Nemam ništa protiv, ali nismo mi Smederevo, mi smo Pirot, poznati stočarski kraj. A evo sada da čujete za stočarstvo – 6 miliona samo za ovčarstvo i govedarstvo. To pokazuje pad stočnog fonda. Mi spremamo neke promene, subvencije dajemo, ali subvencija treba da bude podsticaj da neko radi, a ne od toga da živi. Hoćemo da povećamo stočni fond u Pirotu, ako neko ima sto ovaca, a hoće da ima 150, može, hajde da kupimo, ali za tri godine mora da ima 150 ovaca. A ne on proda 40, pa kupi, pa proda, pa za tri godine ima 90. I šta smo mi onda postigli? Ako neko hoće da se bavi ovim, mora ozbiljno. Ovo je ozbiljan posao, ozbiljne pare – kaže on.

Stanje stočnog fonda, broj ovaca, koza, krava iz godine u godinu se, na ovom području smanjuje. Zbog toga planira dodatne mere kako bi se stanje na terenu popravilo. Dodaje da će biti organizovane terenske kontrole, kako bi se utvrdilo da se novac od subvencija troši namenski.

– Mi planiramo da do kraja decembra pozovemo stočare iz Pirota da sednu ovde samnom, da vidimo gde je greška, šta je problem. Sad ćemo tačno u decembru da vidimo presek, kakva je tačno situacija. Ja samo vidim da neće više niko da se bavi tim, ne znam zašto. Znam da je to stalan posao, nije lak, velike su obaveze, a ni plate nisu loše više, pa neće niko više da se bavi tim. Zato moramo da animiramo mlade ljude, koji hoće da se bave time, da mi pomognemo – zaključuje on.

Registrovano poljoprivredno gazdinstvo u tekućoj godini ima pravo na ukupan iznos subvencija od maksimalno 700.000 dinara za investicije, i premije osiguranja do 200.000 dinara. Veštačko osemenjavanje nema ograničenja.

Izvor: PlusOnline

Foto: Milana Jovanov on Unsplash; Dimitar Kazakov on Unsplash